Förändringar gillar man ju.

Lördag .

Gomorron ,är som vanligt uppe med tuppen när jag skall jobba.

Är mycket lättare att ta sej upp nu när det är ljust på morgonen ,även om jag egentligen är en sån som uppskattar höstens mörker ännu mer än våren så har ju varje årstid sin tjusning ,eller framförallt förändringen.

[Hemma hos mamma är det aldrig likadant särskilt länge och så har det alltid varit ].     

Förändringar gilla man ju ,(i alla fall de som är till det bättre).

[En ny skål på bordet räcker långt som förändring ].                                                      Hemma sker det ständigt och jämt förändringar, det flyttas  runt ,målas om eller tas bort både möbler,krukor ,lampor och inredningsdetaljer.

‘Tänk om man bara kunde komma hem och INTE fundera på vad man kan ändra om och förbättra här hemma,’sa mamma.

‘Vad skönt det skulle vara !’

[Mammas fototapet ”La’ primavera” blev en av många lyckade förändingar].                  

     Vi skrattar åt alla ideer och infall som vi haft genom åren ,kanske inte alla så värst genomtänkta och resultatet har inte alltid blivit tipp topp.

Men nu har både jag och mamma lugnat oss en aning  men förändringar hemma kommer nog både jag och mamma alltid att uppskatta.

Kom ihåg att ställa fram klockan i natt.

Nu åker jag på jobbet .

Vi ses!

/Victoria

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s