Det är liksom lugnt och fint och söndagsfeeling hemma i huset idag. Samtidigt så är det en triljon saker som pockar på min uppmärksamhet.

I eftermiddag kommer Cooper och D hit. Vi ska bada honom har vi bestämt. Sedan blir det föna och raka tassar och det lilla gulliga fejset.
Vi har fönat många gånger redan. Egentligen bara för att hanteringsträna men det blir första gången för oss att använda klippmaskin och klippa lite också bara för att liksom.

Å andra sidan så kikade jag på galet mycket fint till novet och jul på lagret som landat under veckan. Blir pirrig bara av tanken på när vi ska börja plocka fram allt fint. Kolla in det lilla trädet förresten. Det och massor av höstnyhter fyller butikens alla 11 rum & även köket just nu.

Började fixa och fylla upp med finheter till vårt lite mer herriga rum.
Vi har fått många önskemål på att ta in fint accessoarer . Nu har vi hittat så mycket fint. Kolla in den här torson. Statyer sätter verkligen stämningen.

Snygga handdukar

och kolla in den här väskan.

Hösten med all sitt mys har flyttat in.Älskar känslan här.

Buntar med torkat.

Gosiga kransar och rejäla trälådor.

Vi har fått in så många goda teer också

och charmiga oljelyktor.

Det har landat så mycket gosigt mode också.

och tunna sköna halsdukar .



Konstväxter plockades upp i går också och spana in väskorna. Fyra snygga storlekar och modeller att välja mellan.


Klockan 12 öppnar vi upp café och butik för den här dunderhärliga söndagen. Vi har öppet till klockan 16 och du är varmt välkommen!

/Kram Victoria