Farsdag

Pappa det här är din dag. jag kunde inte önska mej en bättre pappa än just du. Så omtänksam och snäll på alla vis.

[Pappa]

Du ställer alltid upp. Kommer med släpvagn och arbetarhandskar på när jag behöver åka med ris och skräp. Du tipsar med bra ideer till butiken och cafeet, du fixar och donar med det mesta helt enklelt, du bara kan så mycket.

[Jag, pappa och kamma ]

Du var bara 22 när jag föddes och är fortfarande ung både utanpå och inuti. Jag hoppas att vi får fira många, många fler Farsdagar tillsammans. I eftermiddag ses vi pappsen, blir så mysigt!

Plötsligt så är dom överallt, de fina, underbara papporna. Min Vilmas pappa också som är en riktig stjärna med sin dotter. Dom har gjort hennes rum hos honom så himla fint (två gånger, eller är det till och med tre!)Hittar på ständigt och jämt på resor och roliga aktiviteter med henne. Han har verkligen introduserat Vilma för så många roliga grejer. Nu senast är det att stå i Lövens hejjarklack med bästisen, hon har varit på otaliga slalomresor, kört goocart, åkt båt, åkt skridskor på rinken under mörka kvällar och fått följa med ut på havet på vattenskoter.

Det är ännu en pappa som kommer upp. Min Daniel, som är pappa till Joel och Noah, sina två tonåriga killar.

[Daniel och Noah]

Han är så klok och fin och stöttar och finns där i allt. Att han dessutom blivit en bonuspappa till Vilma betyder så mycket för både henne och mej.Idag ska vi förstås fira Daniels pappa Torgny också. Vi bullar upp några goa bakverk tänker jag, det blir bra.

Vi har öppet cafe och butik 12-16 idag.

Varför inte ta med honom till vårt mysiga Cafe Victoria och bjuda på en god måltid eller nybakat fika.

Så klart erbjuder vi också Farsdagstårtor.

Grattis alla underbara pappor önskar er alla en riktigt fin Dag!

/Kram Victoria

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s