Stämningsfullt

Åh vad skönt det känns med en ny vecka. Att dessutom få vakna till en frostigt vit, glittrande trädgård utanför fönstret gjorde morgonen extra bra.

Allhelgonahelgen har varit både hektisk med massor att göra på jobbet och även vid skrivbordet på hemmakontoret.

Den har också lugn och känslosam.Vi besökte Elsas grav hela bonusfamiljen. Det är en fin plats, kyrkogården, speciellt nu med alla hundratals ljus som lyser för alla saknade.

Som sagt lördagen i butiken och cafeet var som vanligt fylld med inredning, mode och mat.

Vilma var med oss och jobbade, under lördagen.helt underbart att ha en egen liten hjälpreda med sej. Vilket teamwork vi hade, jösses vad det funkade bra. Bland annat så bytte vi ut en hylla i skafferiet mot några till hyllor av plåt istället. Finns i butiken nu.

Sedan fyllde vi upp med godsaker.Hyllan har konsoller som man bara vinklar ned när man ska skruva upp den, supersmidigt.

Använde den nya kappan för första gången under helgen. Den är mjuk, varm och skön åsså gillar jag huvan också, väldigt härlig att fälla upp nu när kylan kommit.

[Kappa [900kr]

En helg med både ditten och datten märker jag.

[Nya ljusgardinen har kommit upp också. Med den tunna metalltråden är den magisk. Finns b100cm x h200 cm och även 100x100cm]

Önskar er en riktigt fin måndag vänner.

/Kram Victoria

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s