Smart!

Om det är något som jag lärt mej under de sista fem åren så är det att allt inte behöver göras på samma dag, (smart tjej?!)

På väg mot entrén , här skulle det definitivt behövas remsan fogar i skiffergången och beskära alldeles för långa grenar på apeln .

Jag har varit en sån som bokstavligen grävt ner mej i trädgårdsarbete,tills projektet är klart.Men åldern eller kanske klokheten (eller om det bara är ren lathet) har gjort att jag nu har börjat dela upp arbetet under flera dagar.

I min lilla park som är i stort behov av rensning och beskärning .

Jag har börjat tömma sommarens stora krukor och urnor på popcorn plantor som blivit torra och gula. Nu har jag bytt ut dom mot vintergrönt.

Inför sin vinterförvaring har alla stora palmer och Dracena växter planterats om i sina murarhinkar. Dom brukar få bo vid de stora fönstren på övervåningen under vintern.Men än så länge får dom stå ute.

Älskar stora urnor och krukor både inne i huset och på uteplatsen.Jag vill tipsa om att vi i Victoria home har både stora, rejäla krukor och även mindre och de som är mer ordinära i sin storlek .

Buntar av eterneller fr[89kr]

På tal om växter så tycker jag fortfarande att det är väldigt fint att ta in i eterneller i inredningen.

Vi har fått in flera så himla fina och annorlunda varianter i Victoria home. In och kika på dom och alla andra nyheter.

I Victoria home

Vad härligt det är med fredag vänner! Jag cyklar igång helgen med hemmafix,flyttar runt inredningsdetaljer och sätter till lite nytt. Kolla in de här nya ljusstakarna .

En ny lykta packades upp i butiken i veckan [ 169krkr] ljus träskål [.189kr]

Ikväll blir det mys i kubik med min älskade Daniel.

Kram på er fina vänner.

/Victoria

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s