Jag har en behaglig söndagsfeeling idag. Jag och D är här nere på Hundmässan i Älvsjö Stockholm.

Snacka om att vi sett riktigt fina charmiga hundar. Förutom hundutställning med mer än 5000 hundar så finns det också ett hundrastorg med över 100 raser.Här får hälsa på trevliga gulliga hundar (och människor haha!).Så klart besökte vi massor av raser.


I går var det pudlar i utställningsring nummer 21 och där satt vi och spanade. Bästa storpudel blev 18mån unga Star saphire Mustang ”Austin”.

Så härligt att se honom och hans handled och ägare Camilla Tell in aktion. Sedan var det dags för finaler och ”Bäst gruppen”. Pudlar tillhör grupp 9 sällskapshundsgruppen(av totalt 10 grupper). Även här vann ”Austin”.

I dag ska vi besöka Hundmässan igen. Kanske ska jag köpa med mej någon leksak till vår kommande hund … Det blir den stora finalen i eftermiddag också.Då får vi se hur det går för ”Austin” mot de 10 andra gruppvinnarna/finalisterna.
Jag har fått höra att det blev en väldigt härlig dag i butiken och cafeet i går.


Många hittade fina lampor, julklappar och mysigt mode i Victoria home. Våra sköna sängkläder är populära.


Den här brickan med julrosen och ledljusen är fin.

Den ljusa krukan och lökvaserna (som även är fina sm ljusstakar till ett mindre blockljus).


I vårt första moderum har vi dukat upp med julkulor och inredningsdetaljer .

Vi har förberett för riktigt härligt söndagsmys i både cafe och butik.


Glad tredje advent på er och varmt välkommen in både här och där!
/Kram Victoria