Hur har ni haft det med energin under sommaren?
För mej har det gått från noll till hundra på ingen tid. Så är det ganska ofta för mej.


När energin kommer tillbaka är det verkligen magi. Till exempel så har jag större delen av sommaren bara suckat och muttrat varje gång jag gått förbi mina övervuxna buskar vid entren.
”Jag borde verkligen beskära dom där…åh va jobbigt och fasen va tråkigt”
Det är fint väder idag.
”Jag borde ta min långpromenad…orkar inte nu”
Många borden har kommit och gått i huvet men energin har liksom inte funnits där.
Men helt plötsligt en dag förra veckan var energin där . Skorna snörades på och jag promenerade mina sköna åtta sköna kilmeter vid havet.

När jag kom hem åkta trädgårdshandskarna på och med häcksaxen i händerna klipptes buskarna ner tjopp, tjopp. Av bara farten klipptes allt ogräs ner under staketet också Skottkärran blev överfull och en stund senare gick jag med skottkärran fylld med ett svajande manshögt berg av kvistar till komposten .
Inget märkvärdigt alls men det känns helt underbart att ha fått tillbaka energin. Älskar den här tiden på året!
Inspirationen runt säsongens mode är på topp också . Den stickade mjuka sköna klänningen är en ny favorit.


Vi har packat upp så många snygga outfits i butiken.
Den randiga toppen en bralla med massor av stretch och en krispig vit krage . Halsband med tre rader av silverfärgade kulor .

Ett armband att bara ta på sej och underbara örhängen .

En fin läderväska gör det sista för looken .



Vi har öppet 10-18.

Välkommen in i butik och café !