Gu va’ härligt med Söndag .
[En morgon i sängen med utsikt över baksidan ]. Kylan har släppt sitt grepp och min utsikt från sovrummet talar om att det är fint väder idag.
[Älskar semlor !]. Blev en riktigt rolig Lördag på jobbet igår ,inte en sittplats var ledig i cafeet.Jag brukar försöka gå mellan butiken och cafeet och hjälpa till så gott jag kan . När jag gick där bland borden med trasan i handen kom tankarna flygande till mej.
I år firar Cafe Victoria 22 år !
Jag är så otroligt tacksam över alla gulliga gäster som vi har ,alla stamgäster och alla nya ansikten, det är ni som gjort det möjligt för oss .
Innan vi öppnade 1995 var jag och mamma på pryo i ett cafe och bageri i Gällivare (släktingar till min svägerska Åsa hade cafeet i Gällivare).
Där fick vi lära oss receptet på vår mest populära Jätteräkmacka som vi nu tillverkar ungefär 30 000 st ,varje år!
Det kunde vi inte i vår vildaste fantasi tro då 1995.
[Fina och alltid glada Maja med härliga maränger på väg till glasdisken ]. Idag jobbar det totalt tolv stycken i Cafe Victoria.
[Frida in action!]. Frida är vår gulliga kökschef ,en mer effektiv,snabb och stresstålig person än Frida får man leta länge efter (utan resultat tror jag ).
Jag är stolt och blir väldigt nöjd när jag tänker på vårt mysiga Cafe Victoria ,förstås är det alltid under ständig förändring när det gäller både meny och inredning.
Är sugen på att måla allt det mahognybruna grått…
Ja ,alltid är något nytt som är på gång i vårt älskade gamla Cafe Victoria.
Får se hur det blir,har en hel del andra planer också.
[I år firar vi 22års jubileum !]. När vi startade cafeet hade vi femtiotvå platser och vi jobbade nittio timmar i veckan ,jag och mamma.
Någon anställd hade vi inte , och jag gick på starta -eget -bidrag .
Till slut kunde vi börja anställa personal och jobba lite mer normalt antal timmar.
Några år senare byggde vi ut ,väggen mot Björnvägen flyttades ut och gjorde att vi fick plats för många fler sittplatser och köket blev dubbelt så stort.
Idag har vi etthundra tjugo platser ungefär .
Ännu mer kunde bakas och i dag bakar vi tjugo av våra bakverk själva,resten levereras från Vännäs hembageri varje morgon.
[Våra egna Goliat vaniljbullar och Wienersemlor ].
Förutom alla goda bakverk erbjuder vi en gedigen lunchmeny med både varm mat och fräscha sallader,vår veganska sallad med grönsaksbollar och bönor nykomlingen på menyn.
Varje dag hittar du dagens från [89kr]. Jag önskar och tror att vi får fira Cafe Victoria’s jubileum i många, många år framöver.
Nu har de vanliga semlorna kommit!
Jag älskar semlor ,fluffiga och fyllda med massor av god mjuk mandelmassa och toppad med lättvispad grädde,locket äter jag först…
Vi ses!
/Victoria