Hit & dit

Mycket blev gjort i butiken igår,skåpet från lilla grå rummet blev flyttat till det största rummet,gamla byrån slipade Cicci ner till så där skön,rustik look,vaxade med vår Clearwax efteråt så att  ytan skall tåla mycket mer.Här kommer alla varianter av ljusslingor att hamna,klättra på den gamla grinden och ge den där magiska känslan,det kommer att komma massor av fina ljusslingor till butiken,jag lovar!

Nyslioad och vaxad!

Det här  rummet kommer att bli vårt nya Day home rum,med många av Day homes fina inredningsdetaljer.

Ett annat av våra rum som vi kallat för ‘kuddrummet'(låter som ett rum på dagis med galonklädda kuddar i olika former och knalliga basfärger)inte riktigt så såg vårt kuddrum ut,men det var fyllt med massor av härliga kuddar som nu kommer att hitta sina platser runt om i butiken.

Hit kommer nu våra väskor att finnas,fick en stor leverans igår med fantastiska handväskor!

Ytterligare fem leveranser kom in igår,LED lampor i ‘vanlig’storlek,en annan var super fina ljusa terrakotta krukor och fejk-kaktusar,dom hamnade i vårt största rum som jag påbörjade förvandlingen av igår,kommer i grova drag att bli ett ljust,mjukt rum med trä detaljer,sköna kuddar och fantastiska bilder från Love worriors  ett rum med både själ och och magi.Det var först när kvällen kom och det var dags för att stöd-handla lite mat som  jag upptäckte jag det,fötterna värkte så pass att vägen till kassan kändes oändlig ,då har det varit en toppen dag.

Rustika lerkrukorna finns i tre storlekar inklusive fat.fr[89kr]

Under våra morgonmötespromenader  passerar vi alltid havet ute vid båthamnen,kan aldrig se mej mätt på havet och känner mej avundsjuk på dom som bor så att de kan se havets mäktiga vågor vid starka vindar eller  med den stora blanka spegel som den ger vid stilltje.Vi ses!


/Victoria

Lämna en kommentar